GPON - Gigabit Passive Optical Network

GPON to skrót dla standardu stworzonego przez organizacje ITU-T jak G.984.x nazywanego Gigabit Passive Optical Network. Jest on następcą standardu APON/BPON opierającego się na ramce ATM.

Specyfikacja GPON ciągle ewoluuje i obecnie dostępnych jest 6 rozwinięć tego standardu - G.984.6 jest najnowszą wersją. Jednak wielu producentów skupia się na wersji G.984.4 gdyż w zupełności wystarcza ona do realizacji w pełni sprawnej sieci FTTH.
 
GPON opiera się na technologii P2MP czyli punkt-wielopunkt, w której jednostka centralna OLT nadaje i odbiera sygnał od wielu punktów. Tymi punktami mogą być jednostki abonenckie ONT (Optical Network Terminal) lub jednostki do zastosowań FTTB czyli ONU (Optical Network Unit).

GPON oferuje różnego rodzaju przepustowości, jednak w najpopularniejszej wersji oferuje asymetryczne łącze:
  • 2,488 Gbit downstream (od OLT do ONT) za pomocą fali 1490nm
  • 1,244 Gbit upstream (od ONT do OLT) za pomocą fali 1310nm

W większości implementacji istnieje możliwość podłączenia do 128 abonentów per OLT port. Sam standard GPON opiera się na technologii Pasywnych Sieci Optycznych i jego koncepcja jest bardzo podobna do standardu GEPON. Dla przykładu oba standardy wykorzystują te same długości fal, czyli falę 1490nm w kierunku od OLT do ONT oraz falę 1310nm w kierunku od ONT do OLT. Dodatkowo operatorzy kablowi mogą przesłać za pomocą fali 1550nm telewizje analogową lub cyfrową DVB-C/T dzięki odpowiednim transmiterom oraz wzmacniaczom EDFA. Podstawowy system transmisji w GPON to ramka GEM które enkapsuluje Ethernet w efektywny sposób.

Zaletą sieci GPON jest interoperacyjność między producentami OLT i ONT. Owa interoperacyjność jest wynikiem otwartego standardu ONT Management and Control Interface (OMCI). Ustandaryzowane komunikaty zwiększają provisioning także urządzeń innych producentów.

GPON pozwala na transmisję do 60km z tym, że różnica odległości między jednostkami ONT podłączonymi na tym samym porcie nie może przekroczyć 20km. Minimalny budżet mocy, który jest gwarantowany w GPON to B+ czyli 28dBm. Można go zwiększyć dzięki zastosowaniu laserów o większej mocy np. C+ (32dBm). Dodatkowo wspierany jest FEC czyli nadmiarowe dane naprawcze, które kosztem 8% przepustowości łącza mogą korygować transmisje. GPON zapewnia też bezpieczeństwo danych dzięki zastosowaniu szyfrowania danych AES w obu kierunkach.
Rozbudowa standardu do rozwiązania 10Gbit czyli XG-PON1/XG-PON2 jest bezproblemowa w przeciwieństwie do GEPON-a.


×

Pliki cookies w naszym serwisie.

Informacji zarejestrowanych w plikach "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień plików "cookies" może ograniczyć funkcjonalność serwisu. Nie pokazuj więcej tego komunikatu.